metromeble.com.pl

Blog tematyczny o wnętrzach i ogrodzie

BudownictwoOgród

Jak urządzić taras?

Jak urządzić taras?

W porze wiosennej i letniej nasz taras staje się sercem domu, jak kuchnia jesienią i zimą. Korzystamy z niego o porankach popijając gorącą kawę, w południe podczas obiadów, jak i wieczorami przygotowując kolację za pomocą grilla. Często jest to też miejsce spotkań z przyjaciółmi. Ogólnie rzecz biorąc, spędzamy na nim większość czasu, jeśli tylko pogoda nam na to pozwala. Właśnie dlatego pojawia się pytanie jak urządzić taras, by był on ładny i funkcjonalny? O czym warto pamiętać podczas aranżacji? W poniższym artykule odpowiemy na wszystkie pytania oraz przedstawimy wiele ciekawych inspiracji.

Zobacz także: Jak wyczyścić kostkę brukową?

Jak urządzić taras – kluczowe elementy

Taras należy urządzić zgodnie z własnymi preferencjami oraz gustem. Aby zachować ład, wszystkie meble powinny pasować do naszego domu. Warto skupić się na jednym stylu i kilku (najlepiej dwóch) kolorach przewodnich. Dzięki temu unikniesz chaosu. O czym jeszcze musisz pamiętać?

Taras stwarza wiele możliwości do aranżacji. Część osób przeznacza go do grillowania, niektórzy do odpoczynku, a jeszcze inni tworzą na nim miejsce do zabawy dla dzieci. Jest jednak kilka kwestii, o których warto pamiętać, niezależnie od jego przeznaczenia. 

Pierwszą z nich jest zadaszenie. Warto zabezpieczyć meble ogrodowe i inne sprzęty, których na co dzień nie chowamy do domu. Ponadto dzięki niemu nie będziemy musieć się martwić, czy pogoda nie pokrzyżuje naszych planów. 

Kolejną bardzo ważną rzeczą jest oświetlenie. Jeśli lubimy spędzać długie wieczory na zewnątrz, powinniśmy pamiętać, aby zaopatrzyć się w lampy.

Jak już jesteśmy przy oświetleniu, pamiętajmy, że przyciąga ono wiele owadów. Z tego względu, warto zabezpieczyć cały taras za pomocą moskitiery. Uniemożliwi ona dostanie się do nas insektów. Mimo, że nas zabezpieczają, nie blokują dopływu świeżego powietrza oraz światła.

Jak urządzić taras, aby był funkcjonalny?

Zanim przejdziemy do aranżacji tarasu powinniśmy się zastanowić, jakie czynności najczęściej na nim wykonujemy. Korzystamy z niego głównie wieczorami, a może o porankach? Przyjmujemy na nim wielu gości, czy może jest on naszym azylem? Odpowiedzi na te pytania, wskażą nam pod jakim kątem go urządzać. 

Jeśli taras ma być przestrzenią do grillowania oraz przyjmowania gości zadbaj o dużą ilość miejsca. Najlepiej wybrać drewniany stół z krzesłami. Daje on sporo przestrzeni i pomaga utrzymać czystość. Pamiętaj o dobrym wymierzeniu mebli, aby mieć do nich łatwy dostęp. Kolejnym ważnym elementem jest grill. Najlepiej ustawić go blisko wejścia do domu. Ułatwi Ci to przenoszenie potraw. Żeby zadbać o bezpieczeństwo i komfort gości, warto oddalić od nich urządzenie. Jeśli masz grill węglowy, ustaw go za ścianą, aby zabezpieczyć się przed dymem.

A co jeśli jesteś miłośnikiem ognisk, a taras przeznaczasz wyłącznie do odpoczynku? Postaw na meble w postaci kanap z wieloma poduszkami. Wiele osób decyduje się również na duże, wiszące fotele, a niektórzy nawet jacuzzi.

W momencie, gdy postawisz na meble ogrodowe w postaci kanap, zwróć uwagę, czy można je łatwo prać. Najlepiej, aby materiał był ściągany. Dzięki temu bez problemu utrzymasz czystość na tarasie.

Jak urządzić taras, aby był przytulny?

Nic tak nie dodaje miejscu uroku, jak tekstylia i klimatyczne oświetlenie. Warto na meblach ułożyć poduszki oraz koce. Nad stołem powieś nieduże lampki. Jeśli masz dużo miejsca, możesz też ułożyć świece. Ostatnio bardzo popularne są zasłony, które oprócz dodania uroku, mają inne zastosowania. Mogą one chronić przed słońcem i wiatrem, ale również ukrywają wcześniej wspomniane moskitiery. Przydadzą się one także, jeśli brakuje nam prywatności.

Nie bójmy się stosować elementów dekoracyjnych, takich jak lampiony, donice z kwiatami, czy też zyskujące na popularności dzianinowe łapacze snów. Niektórzy decydują się nawet na niewielkie dywany! Pamiętaj jednak, aby zabezpieczyć wszystkie dodatki.

Jakie meble na taras wybrać?

Wybierając meble ogrodowe, warto postawić na te cięższe. Pomoże nam to skutecznie  zabezpieczyć je przed wiatrem. Oczywiście powinniśmy też zwrócić uwagę na ich wygląd. Nie podążajmy ślepo za trendami. Pamiętajmy, że wyposażenie powinno pasować przede wszystkim do stylu naszego domu. Co więcej, zazwyczaj meble ogrodowe służą nam na lata, dlatego też warto wybrać klasyczne modele.

Pomysł na tani taras

Wiele osób zastanawia się, jak urządzić taras przy niskim budżecie. Jak doskonale wiemy, największą część pieniędzy pochłaniają meble ogrodowe. Z tego względu warto je wykonać samemu. Mogą do tego posłużyć często spotykane palety, na których układamy poduszki oraz gąbkę z obiciem lub podkładki na krzesła przy niższym budżecie. Jeśli masz taką możliwość, wykorzystaj nieużywane meble z domu. Pamiętaj, że klimat na taras wprowadzają głównie dodatki oraz oświetlenie. Wiele dekoracji możesz wykonać samemu korzystając z poradników. Powodzenia!

Udostępnij