metromeble.com.pl

Blog tematyczny o wnętrzach i ogrodzie

Budownictwo

Ile kosztuje budowa domu jednorodzinnego w Polsce?

Ile kosztuje budowa domu jednorodzinnego w Polsce?

Własne cztery kąty na skraju miasta to marzenie większości z nas. Wiele osób, którym taka wizja życia chodzi po głowie, nie wie, z jakimi kosztami wiąże się taka inwestycja. Dlatego podpowiadamy, ile kosztuje budowa domu jednorodzinnego w Polsce.

Przykład kalkulacji kosztów znajduje się w dalszej części artykułu.

Lokalizacja ma znaczenie

Domy budowane w mniejszych miejscowościach — również w terenach wiejskich — będą tańsze, niż te na przedmieściach dużych metropolii. Nawet wynajęcie ekipy remontowej będzie tańsze w miejscach, w których gospodarka nie rozwija się dynamicznie. To oczywiste, że w województwie śląskim (np. w tej firmie: https://reminstal.eu/ ) więcej zapłacimy za koparkę niż na terenach wiejskich w województwie podlaskim. 

Chcąc odpowiedzieć w których miejscach Polski budowa domu jest najtańsza, warto odwołać się do badań. Jedno z nich wskazało w 2021 roku, że najtaniej jest w województwach:

  • lubelskim;
  • podkarpackiem;
  • warmińsko-mazurskim;
  • podlaskim;

Jeśli zaś chodzi o województwa, w których budowa domu jest najgorsza, to były takie regiony jak: mazowieckim, śląskim, dolnośląskim, małopolskim.

Rzut i bryła wpływają na koszt inwestycji

Trzeba pamiętać, że kształt naszego domu wpływa na koszt całej inwestycji. Proste budynki na rzucie prostokąta lub kwadratu będą tańsze niż urozmaicone budowle o nieregularnych kształtach. 

Jeśli zależy nam na minimalizacji kosztów budowy domu, warto postawić na prostotę. Na pewno przełoży się to na zredukowanie ceny budowy. Nawet nieznaczne zaokrąglenia ścian mogą przełożyć się na niemały wzrost końcowego kosztu inwestycji — droższa będzie robocizna i koszt matrerialów budowlanych.

 Zastosowane materiały budowlane

Jeśli zdecydujemy się na duży udział elementów drewnianych w wykończeniu domu, wtedy cena budowy na pewno wzrośnie. Z reguły sięgamy po wysokiej jakości drewno, a cena tego może znacznie przekraczać koszt tradycyjnych materiałów takich jak cegły czy bloczki betonowe. 

Dodatkowo, duże różnice w cenie domu mogą wynikać z rodzaju zamontowanych okien. Trzeba pamiętać, że takie elementy jak kształt okna, rodzaj otwierania, a także trudność montażu wpływają na ostateczny koszt okien. Okna oczywiście są wykonywane z różnego rodzaju materiałów — to także trzeba wziąć pod uwagę, bo PVC to materiał tańszy od wspomnianego już drewna. 

Teren budowy

Spory udział w ostatecznym koszcie budowy mają ewentualne prace poprzedzające właściwą budowę. Zdarza się, że domy budujemy na terenach trudno dostępnych, na które ciężko dostać się z ciężkim sprzętem. To przekłada się na czas potrzebny przy wykonywanych pracach, tym samym koszt znowu może wzrosnąć.

Dodatkowo samo ukształtowanie terenu może być również czynnikiem zwiększającym koszty inwestycyjne. Wzgórza, strome zbocza, czy też liczne zagłębienia także mogą wpływać na cenę budowy domu.

Ile kosztuje budowa domu jednorodzinnego w Polsce? (symulacja)

Zastanówmy się teraz nad symulacją kosztów budowy domu. Załóżmy, że chcemy zbudować dom o następujących parametrach:

  • 2-piętrowy;
  • Powierzchnia użytkowa 100 metrów kwadratowych;
  • Murowany;
  • 10 kilometrów od Warszawy;
  • Na płaskim terenie;

Można przyjąć, że koszt takiego domu wyniesie ponad 350 zł netto — trzeba zaznaczyć, że będzie to stan deweloperski. Dodatkowo, przyjęliśmy w naszej kalkulacji, że już mamy ziemię, na której będziemy budować nasz dom. 

Ile kosztuje budowa jednorodzinnego domu w Polsce? — podsumowanie

Jak widać, inwestycja związana z budową własnego domu jest niemała. Jednak biorąc pod uwagę wszystkie ceny panujące na rynku — jak również wysoką inflację — często własny dom będzie tańszy niż zakup mieszkania u dewelopera. 

Powierzchnia użytkowa: 100 metrów kwadratowych, 2 piętra, dom ma być murowany, zlokalizowany 10 kilometrów od Warszawy. Teren budowy jest płaski. Obok domu ma być murowany garaż na jedno auto

Na podstawie podanych przez Ciebie informacji, mogę oszacować, że koszt budowy domu o powierzchni użytkowej 100 m², dwóch pięter, wykonanego w technologii murowanej, na płaskim terenie, z murowanym garażem na jedno auto, może wynosić od 250 000 zł do 350 000 zł, w zależności od standardu wykończenia.

Warto jednak zaznaczyć, że koszt budowy może się znacznie różnić w zależności od wielu czynników, takich jak wybór materiałów budowlanych, standard wykończenia, lokalizacja, wybór wykonawcy, itp.

Aby uzyskać dokładniejszą kalkulację kosztów budowy, warto skonsultować się z fachowcem lub firmą budowlaną, która dokładnie oszacuje koszty na podstawie projektu i specyfikacji budowy.

Udostępnij