metromeble.com.pl

Blog tematyczny o wnętrzach i ogrodzie

OgródPoradnik

Jak wyczyścić kostkę brukową?

Jak wyczyścić kostkę brukową?

Wielkimi krokami zbliża się do nas piękna pogoda. W związku z tym posiadacze ogrodów zakasają rękawy. Po długiej zimie należy solidnie zadbać o całe posesje. Właśnie dlatego wśród wielu ludzi pojawia się pytanie, jak wyczyścić kostkę brukową? Co zrobić, aby jej nie zniszczyć? W poniższym artykule odpowiemy na wszystkie nurtujące pytania.

Zobacz także: Jak wybrać meble ogrodowe wypoczynkowe?

Dlaczego warto czyścić kostkę brukową?

Oprócz aspektów estetycznych, warto zwrócić uwagę na pozostałe korzyści płynące z dbania o kostkę. W momencie, gdybyśmy nie czyścili podłoża z niechcianych roślin, mogłyby one wrosnąć w kamień. To z kolei skutkowałoby jego zniszczeniem. Tak więc, jak wyczyścić kostkę brukową? Można to wykonać za pomocą specjalnych drucianych szczotek, myjki ciśnieniowej, środków do odchwaszczenia, czy też domowych sposobów. Sprawdź, jak to zrobić!

Czyszczenie kostki brukowej z mchu – druciana szczotka

Druciana szczotka to chyba jeden z najbardziej popularnych sposobów na czyszczenie kostki brukowej. Dzięki niej możemy wyrywać mech oraz inne chwasty. Często jest wyposażona w długą drewnianą rączkę, jak i zaostrzony koniec. Umożliwia on precyzyjne wydostanie nawet najmniejszych roślin. Uważaj jednak, aby zaostrzoną częścią nie porysować kostki.

Szybki sposób na czyszczenie kostki brukowej – myjka ciśnieniowa

Najszybszym i najwygodniejszym sposobem jest czyszczenie kostki brukowej myjką ciśnieniową. Dzięki niej będziemy w stanie pozbyć się mchu, chwastów, jak i zabrudzeń podłoża. Im większy nacisk strumienia wody, tym skuteczniejsze działanie. 

Upewnij się jednak, czy nie wypłukałeś/wypłukałaś zbyt dużej ilości piasku ze szczelin. Jeśli tak, szybko go uzupełnij. W innym wypadku kostka mogłaby zacząć się przesuwać i wypadać. Co więcej w przyszłości mielibyśmy do czynienia z większą ilością niechcianych roślin.

Jak wyczyścić kostkę brukową

Czyszczenie kostki brukowej sodą oczyszczoną

Wiele osób pewnie zastanawia się, jak wyczyścić kostkę brukową sodą oczyszczoną? Aby pozbyć się chwastów, wystarczy wsypać ją w szczeliny pomiędzy kostką i poczekać na efekty. Jeśli chcesz usunąć plamy, rozmieszaj sodę z wodą i nanieś masę na zabrudzenie. Po kilku minutach zmyj zimną wodą.

Czyszczenie kostki brukowej octem

Ocet idealnie sprawdzi się w czyszczeniu mchu i chwastów z kostki brukowej. Wymieszaj go z wodą (proporcje – ocet:woda 2:1). Następnie spryskaj  całą kostkę roztworem. 

Jak wyczyścić kostkę z oleju?

O ile usuwanie mchu i chwastów z kostki nie jest trudne, to plamy przynoszą nam więcej problemów. Tak więc, jak wyczyścić kostkę brukową z oleju lub smaru

Idealnie do tego sprawdzi się coca-cola. Wystarczy wylać napój na plamy i pozostawić na dłuższy czas. Po kilku godzinach należy zetrzeć zabrudzenie. 

Kolejnym sposobem na usuwanie oleju, czy też smaru jest płyn do naczyń. Wymieszaj go z niewielką ilością wody, a następnie umyj kostkę. Jeśli plama nie zejdzie za pierwszym razem, powtórz czynność.

Udostępnij