metromeble.com.pl

Blog tematyczny o wnętrzach i ogrodzie

DomPoradnik

Sprawdzone sposoby na kamień w czajniku

Sprawdzone sposoby na kamień w czajniku

Uciążliwy kamień w czajniku to dość powszechny problem – warto pamiętać o tym, że regularne odkamienianie czajnika zapobiegnie jego niespodziewanym awariom.

Zobacz także: Jak wyczyścić kostkę brukową?

Kamień w czajniku – co to takiego?

Kamień osadzający się w czajniku to nic innego jak nierozpuszczalne węglany magnezu i wapnia, do których powstania dochodzi między innymi podczas gotowania wody. Do nasilania problemu uciążliwego osadu może przyczyniać się twarda woda, charakteryzująca się wysokim stężeniem jonów wapnia i magnezu.

Choć kamień w czajniku wygląda dość nieestetycznie, warto pamiętać o tym, że picie napojów przygotowanych w czajniku z osadem nie zagraża zdrowiu człowieka. Kamień osadzający się w czajniku nie będzie osadzał się w ludzkim organizmie, warto zadbać jednak o jego systematyczne usuwanie – długotrwałe zaleganie kamienia może prowadzić do poważnych awarii czajnika, a w skrajnych przypadkach nawet do jego całkowitego zniszczenia.

Jak często odkamieniać czajnik?

Kamień w czajniku to dość powszechny i niezwykle uciążliwy problem – warto pamiętać o tym, że jednym z najskuteczniejszych sposobów na zachowanie nienagannego stanu czajnika jest regularne wykonywanie odkamieniania.

Osoby korzystające z czajnika kilka razy dziennie powinny wykonywać procedurę odkamieniania co najmniej raz na 2 miesiące – w przypadku gospodarstw domowych z twardą wodą koniecznym może okazać się jednak częstsze wykonywanie czyszczenia.

Ocet – czyli czym odkamieniać czajnik?

Wśród sprawdzonych sposobów na odkamienianie czajnika można znaleźć między innymi patent z użyciem octu – warto pamiętać o tym, że metoda ta jest nie tylko naturalna, ale także i niezwykle ekonomiczna. Odkamienianie przy pomocy roztworu z octu pomaga w przywróceniu nieskazitelnego stanu czajnika.

Roztwór wody i octu, który posłuży do oczyszczenia niechcianego osadu przygotowuje się w dokładnie odmierzonych proporcjach – na pół litra octu powinno użyć się dokładnie pół litra wody. Następny krok stanowi zagotowanie mieszanki w czajniku i pozostawienie jej na co najmniej godzinę. Po tym czasie koniecznym okaże się ponowne, kilkukrotne przegotowanie wody, które pomoże w zneutralizowaniu mocnego zapachu. Dobrym pomysłem może okazać się także pozostawienie czajnika z roztworem na całą noc – rozwiązanie to sprawdzi się szczególnie w przypadku mocnych zabrudzeń.

Sposób z octem jest niezwykle skuteczny, a co najważniejsze sprawdzi się nawet w przypadku mocno zabrudzonych czajników. Ocet to także jedna z najlepszych metod czyszczenia szklanych czajników, w których osad może pojawić się szybciej niż w przypadku modeli wykonanych ze stali czy tworzywa sztucznego.

Czym odkamieniać czajnik – soda oczyszczona

Soda oczyszczona to kolejny domowy sposób na pozbycie się uciążliwego osadu z kamienia. W tym wypadku wystarczy wsypać do czajnika dwie łyżki sody, po czym odstawić go na kilkanaście minut. Po tym czasie należy zagotować wodę – warto pamiętać o tym, że w przypadku odkamieniania sodą koniecznym może okazać się kilkukrotne przegotowanie wody, które pomoże w pozbyciu się charakterystycznego zapachu.

Przy pomocy sody można czyścić każdy rodzaj czajnika, metoda ta sprawdzi się jednak najlepiej w przypadku czajników elektrycznych, pozwalając na dokładne oczyszczenie wszystkich zakamarków urządzenia.

Udostępnij