metromeble.com.pl

Blog tematyczny o wnętrzach i ogrodzie

Dom

Ile kosztuje położenie płytek?

Ile kosztuje położenie płytek?

Jedną z najpopularniejszych prac wykończeniowych w nieruchomościach jest układanie płytek, czyli inaczej glazury. Tak naprawdę jest to materiał wykończeniowy bardzo popularny w łazienkach, kuchniach, wykorzystywany też na podłogach. Niektórzy inwestorzy decydują się nawet na różnego rodzaju glazurę, która układana jest na podłodze w salonie. Ile kosztuje położenie płytek? Poniżej kilka podpowiedzi i wskazówek dla osób, które interesują się tym tematem i planują prace remontowe lub wykończeniowe w swoich nieruchomościach.

Od czego zależy cena położenia płytek?


Płytki płytkom nierówne, o czym warto pamiętać. W ostatnich latach obserwuje się szeroki wybór przeróżnych, często bardzo oryginalnych i nietuzinkowych rodzajów płytek, które nierzadko mają fantazyjne kształty,bardzo odbiegające od klasycznych kwadratów czy prostokątów. Popularne są między innymi płytki oktagonalne, heksagonalne czy przypominające swoim kształtem morskie fale. Poza tym stosowane są również płyty wielkoformatowe, wykonane z imitacji marmuru czy granitu, imitacji betonu, ale również z naturalnych kamieni. Układanie takich płyt często wymaga specjalistycznej wiedzy, a niejednokrotnie również sprzętu. Praca musi być odpowiednio zaplanowana, tak by z płytek udało się uzyskać wymarzony przez inwestora wzór. Warto zatem pamiętać o tym, że cena położenia płytek w dużym stopniu zależy od tego, jak skomplikowany będzie wzór. Jeżeli układa się zwykłe, proste płytki w kształcie kwadratu lub prostokąta, ich położenie może kosztować kilkanaście złotych za metr kwadratowy. Jeżeli jednak wybierze się wzory fantazyjne, które układa się w sposób skomplikowany, trzeba nastawić się na dużo wyższe koszty. Dodatkowo koszty wzrastają wtedy, gdy płytki trzeba docinać. Im więcej pracy przy przygotowaniu płytek, które będą następnie klejone na ścianach czy podłogach, tym wyższe ceny.

Kosztowne płytki


Układanie płytek jest kosztowne też wtedy, gdy układa się płytki wielkoformatowe, które ważą sporo. Przyklejanie takich płytek wymaga bowiem sporych umiejętności. Trzeba zatem nastawić się na to, że stosowanie wielkoformatowych płytek z betonu czy marmuru może kosztować naprawdę krocie. Wtedy poza inwestycją w materiał wykończeniowy, który niejednokrotnie jest bardzo drogi, trzeba też sporo zainwestować w pracą fachowców. Poza tym trzeba pamiętać również o tym, że niektórzy pracownicy świetnie znający się na swoim fachu mają zarezerwowane terminy nawet na wiele miesięcy do przodu. Oznacza to, że zarezerwowanie terminu specjalisty, który układa na przykład mozaiki na podłogach, może wymagać kontaktu wiele miesięcy wcześniej, przed planowanymi pracami.

Ile kosztuje położenie płytek w dużym mieście?


Podsumowując, położenie płytek w dużym mieście kosztuje różnie w zależności od tego, jakie płytki się wybrało. Trzeba nastawić się na cenę od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu złotych za położenie metra kwadratowego płytek. Ceny uwarunkowane są również tym, czy płytki montowane są na podłodze, czy na ścianie.

Udostępnij