metromeble.com.pl

Blog tematyczny o wnętrzach i ogrodzie

DomPoradnik

Jak wybrać łóżeczko dla niemowlaka?

Jak wybrać łóżeczko dla niemowlaka?

Okres niemowlęcy jest wyjątkowym czasem w życiu każdego człowieka. Dziecko przeobraża się i w pewnym momencie nie jest już całkowicie uzależnionym od rodziców maleństwem. Jest odrębnym bytem stawiającym pierwsze kroki i wyraźnie artykułującym swoje oczekiwania wobec świata. Jeśli rozwój dziecka ma przebiegać prawidłowo, należy skoncentrować się przede wszystkim na jednym aspekcie. Ważne jest, aby maluchowi przez cały ten czas towarzyszyła bliskość rodziców i bezpieczeństwo. Zadbanie o nie jest łatwiejsze, gdy wybierze się odpowiednie łóżeczko niemowlęce.

Zobacz także: Jak urządzić taras?

Po pierwsze – bezpieczeństwo

Wielu rodziców zastanawiających się nad tym, jakie łóżeczka niemowlęce wybrać, skupia się przede wszystkim na ich wyglądzie. Nie sposób nie zgodzić się z tym, że jest on ważny. Z całą pewnością jednak jego znaczenie nie powinno być opisywane jako kluczowe. Kryterium wyboru, na którym warto się skoncentrować jest przede wszystkim bezpieczeństwo dziecka. Na rynku nie brakuje różnorodnych modeli. Jeśli jednak to właśnie kwestie związane z bezpieczeństwem mają mieć dla nas kluczowe znaczenie, najlepszym rozwiązaniem będzie postawienie na jeden z klasycznych mebli wyposażonych w drewniane szczebelki. Sama informacja dla nas może być niewystarczająca, że łóżeczko jest wykonane z drewna. Nie mniej ważne jest to, że łóżeczko powinno być wolne od drzazg, wystających z niego śrubek oraz innych elementów, które sprawiają wrażenie niedokończonych. Powinniśmy zapewnić nawet drobne elementy jako idealnie gładkie i przymocowane w bezpieczny sposób.

W trosce o dziecięce zmysły

Wybierając łóżeczko, dobrze jest pamiętać również o tym, że niemowlęta intensywnie czują otaczające je zapachy. Żywo reagują na dźwięki, które do nich dobiegają i wykazują się dużą wrażliwością na kolory. Nie należy zatem sięgać po rozwiązania, które mogą być pokryte lakierami i toksycznymi farbami. Jeśli nam samym zapach wydzielany przez mebel wydaje się nieprzyjemny, musimy mieć świadomość tego, że dla niemowlaka będzie on prawdziwą torturą. Z tego samego powodu dobrze jest zrezygnować z wybierania koloru łóżeczka mając na uwadze jedynie wystrój wnętrza. Najlepiej stawiać na modele o stonowanej kolorystyce tak, aby nadmiar bodźców nie rozpraszał malucha.

Ważny materac

Osoby chcące wybrać mądrze, powinny zwracać uwagę także na jakość dziecięcego materaca. Najlepiej sprawdzają się modele atestowane, dostosowane nie tylko do wieku, ale i do wagi niemowlaka. Przed zakupem dobrze jest też upewnić się, że mamy do czynienia z materacem wykonanym z naturalnego tworzywa.

Udostępnij