Strona główna
Dom
Tutaj jesteś
Dom jak odpowietrzyć podłogówkę

Kilka podpowiedzi dotyczących tego, jak odpowietrzyć podłogówkę

Data publikacji 9 września 2022

Wielkimi krokami zbliża się sezon grzewczy, dlatego też coraz więcej osób zaczyna sprawdzać swoje instalacje w domu. To zupełnie zrozumiałe, ponieważ lepiej być przygotowanym niż radzić sobie później z problemami, kiedy temperatury spadną i w domu zacznie robić się nieznośnie zimno. Właściciele domów, w których zamontowano ogrzewanie podłogowe, również powinni sprawdzić, czy cały system działa prawidłowo. Szczególnie stare podłogówki mogą wymagać odpowietrzenia. Jak to zrobić? Poniżej kilka podpowiedzi i wskazówek dla osób zainteresowanych tematem.

Zapowietrzona podłogówka

Instalacja ogrzewania podłogowego może się jak najbardziej zapowietrzyć i nie jest to niczym dziwnym. Nie trzeba od razu rwać włosów z głowy, nawet jeżeli posiada się tak zwaną starą podłogówkę. Są na to pewne rozwiązania, dlatego wizja zrywania podłogi powinna odejść gdzieś daleko. Trzeba jednak przyznać, że rzeczywiście nowe podłogówki są dużo prostsze w odpowietrzaniu, ponieważ posiadają odpowiednie zawory tuż przy całym systemie sterującym, dlatego też spuszczanie powietrza z rur jest w tym wypadku dużo prostsze. Niestety zapowietrzona podłogówka nie działa efektywnie, dlatego też w domu nie jest tak ciepło, jak byśmy pragnęli, a na podłodze pojawiają się tak zwane zimne wyspy. Co jest oznaką zapowietrzonej podłogówki? Po pierwsze mniejsza efektywność grzania, po drugie różnego rodzaju dźwięki, które słyszymy w rurach. To między innymi bulgotanie, szum, przelewanie czy dźwięki, które wcześniej się nie pojawiały. Jak odpowietrzyć podłogówkę? Trzeba uzbroić się w cierpliwość i sukcesywnie odpowietrzać poszczególne pętle.

ogrzewanie dom

Odpowietrzanie podłogówki

Odpowietrzenie podłogówki nie jest trudne, natomiast trzeba uzbroić się w cierpliwość, ponieważ każda pętla musi być odpowietrzona oddzielnie. Może to trwać nawet kilkanaście minut, zatem na cały proces często trzeba poświęcić nawet kilka godzin. Z drugiej strony warto pamiętać o tym, że odpowietrzanie z reguły robi się raz na kilka lat, dlatego nie są to czynności powtarzane regularnie na przykład kilka razy w sezonie. Od czego zacząć odpowietrzanie? Na początek należy włączyć pompę instalacji na pełną moc, a następnie zakręcić wszystkie zawory w belce poza jednym. Sprawi to, że woda pod dużym ciśnieniem, a zatem z dużą prędkością będzie przepływała tylko przez jedną pętlę, w ten sposób niejako wymiatając zatrzymane w rurze powietrze.

ogrzewanie podłogowe

Dzięki temu uda się odpowietrzyć rurkę. Gdy do tego dojdzie należy zakręcić zawór, a następnie odkręcić kolejny zawór. Należy odpowietrzać sukcesywnie pętla po pętli, a następnie włączyć wszystkie zawory, tak żeby instalacja znów rozpoczęła pracę. Warto jednak pamiętać o tym, że ten schemat sprawdza się w przypadku odpowietrzania ogrzewania podłogowego na poziomie 0, czyli parterze. Jeżeli natomiast odpowietrzyć należy podłogówkę na piętrze, a wszelkie regulatory znajdują się na parterze, praca może być bardziej skomplikowana. Warto dowiedzieć się wtedy, jak odpowietrzyć podłogówkę w tym drugim przypadku.

Redakcja metromeble.com.pl

Nasi doświadczeni eksperci z obszaru architektury, projektowania krajobrazu oraz technologii budowlanych, dzielą się z czytelnikami wartościowymi treściami, które zawierają praktyczne porady dotyczące aranżacji przestrzeni mieszkalnych, tworzenia harmonijnych ogrodów oraz innowacyjnych rozwiązań budowlanych.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?