metromeble.com.pl

Blog tematyczny o wnętrzach i ogrodzie

Poradnik

Okucia drzwiowe – jaką rolę pełnią w naszym mieszkaniu?

Okucia drzwiowe – jaką rolę pełnią w naszym mieszkaniu?

Stolarka drzwiowa to jeden z najważniejszych elementów w każdym domu. Nie mając drzwi oraz okien nie można myśleć o tym, aby podjąć się wykonania innych prac budowlanych wewnątrz. Ważnym elementem w przypadku drzwi są okucia, które są niezbędne. Są to tzw. zawiasy, które można samodzielnie wymienić. Na skutek eksploatacji drzwi się „zużywają”. Zamiast jednak wymieniać całe drzwi, co też mogłoby ciągnąć za sobą zbyt duże koszta, można wymienić coś mniejszego, co jest zdecydowanie tańsze.

Jakie rodzaje okuć drzwiowych są do dyspozycji?

Było mówione, że okucia drzwiowe to zawiasy. Właściwie to można by powiedzieć, że jest wiele takich elementów, w tym m.in.:redukcja klamki do zamka, wkładka bębenkowa, podkładka do zaczepu, szablon do zawiasów, zamek galwanizowany i wiele innych, które można znaleźć na https://sklep.torys.eu . Sklep Torys ma szeroki asortyment katalogowy, który warto poznać. Podstawą jest jednak właściwie dopasowanie tych wszystkich elementów do drzwi, które się posiada.

Podział okuć drzwiowych

Okucia drzwiowe można podzielić na kilka grup:

  • okucia do drzwi zewnętrznych – najczęściej są to zamki i systemy ryglowań. Ciekawostkę stanowić mogą zamki wielopunktowe, a także zamki centralne;

  • okucia do drzwi szklanych – są stosowane w drzwiach, które stosuje się wewnątrz domów, np. w przypadku drzwi do szklanych kabin prysznicowych, ważną ich cechą jest odpowiednia estetyka i design, ponieważ należą do elementów widocznych;

  • okucia antywłamaniowe – to te elementy, które są trudne do sforsowania dla złodziei, nie można powiedzieć, że nie da się ich pokonać, jednak ich solidne wykonanie opóźniać będzie przedostanie się do środka, dzięki czemu w porę będzie można pozwolić sobie na wezwanie właściwych służb lub uruchomienie alarmu.

Jakie okucia do drzwi wybrać?

Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę materiał z jakiego wykonana jest stolarka drzwiowa.

  • Drzwi drewniane – Mocne i wytrzymałe okucia w przypadku drzwi drewnianych to podstawa. Chodzi bowiem o to, że w zdecydowanej większości przypadków ma się do czynienia z ciężkimi i masywnymi drzwiami, więc okucia muszą poradzić sobie z takim obciążeniem. W przypadku tego rodzaju drzwi okucia wykonane są z różnego rodzaju materiałów. Może to być tworzywo, stal, aluminium, mosiądz, brąz, a nawet wielomateriały.

  • Drzwi szklane – Okucia do takich drzwi najlepiej, jeżeli będą skonstruowane w taki sposób, aby były w stanie rozproszyć energię, która będzie na nie oddziaływać. W ten sposób zyskuje się pewność, że szkło nie będzie w stanie się rozwalić. Pomagają w tym odpowiednie gąbki amortyzacyjne.

  • Drzwi przesuwne – Okucia do tego typu drzwi są najbardziej charakterystyczne. Wszystko przez to, że tego typu stolarka nie posiada żadnych zawiasów. W inny sposób skonstruowane są również klamki. Do czynienia ma się z zaczepami lub niekiedy (jeżeli wymaga tego sytuacja) z elektrozaczepami. Są też specjalne zamki, które z zewnątrz przypominają tradycyjne, jednak ich zasada działania jest odmienna.

Dobrej jakości okucia do drzwi na zewnątrz i wewnątrz

Producenci okuć stają aktualnie na wysokości zadania oferując różnego rodzaju okucia do drzwi zewnętrznych i wewnętrznych. Ich wybór może być utrudniony, jeżeli weźmie się pod uwagę ilość dostępnych materiałów. Można jednak pytać sprzedawców, którzy na pewno chętnie będą chcieli podzielić się wiedzą odnośnie wyboru właściwych elementów. W ten sposób będzie można wybrać najlepszej jakości elementy do stolarki drzwiowej. Okucia do drzwi odpowiedzialne są za ich prawidłowe funkcjonowanie.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij