Jak wyregulować okna na zimę?
Data publikacji 11 września 2022Odpowiednie wyregulowanie okien na zimę jest bardzo istotne przy niskich temperaturach. Wiele osób zastanawia się, jak w skuteczny sposób regulować okna. Warto się tego dowiedzieć oraz zapoznać z najważniejszymi zasadami.
Odpowiednie przygotowanie
Do regulacji okien na zimę warto się w odpowiedni sposób przygotować, ponieważ dzięki temu cały proces przebiegnie efektywniej. Najważniejszą kwestią jest skompletowanie odpowiednich narzędzi, które będą niezbędne podczas regulowania okien na zimę. W obecnych czasach wiele prac naprawczych oraz regulacji wymaga specjalistycznych narzędzi. Jednak podczas regulowania okien wymagane są jedynie podstawowe klucze. Wśród nich można wskazać przede wszystkim specjalny klucz oraz odpowiedni imbus, a także torx.
Regulacja lato/zima
Okna w domu lub mieszkaniu mogą być regulowane w zależności od aktualnie panującej pory roku. Ich ustawienie może być letnie lub zimowe, co ma szereg zalet. Dzięki odpowiedniemu wyregulowaniu okien będą one szczelniejsze zimą oraz przewiewniejsze latem. Okucia okienne w formie fabrycznej powinny mieć neutralne ustawienie. Znacznik na zaczepie powinien być w tym przypadku ustawiony na godzinę szóstą. Jeśli przestawi się go na godzinę dziewiątą to uzyska się ustawienie letnie. Natomiast jeśli ustawi się go na godzinę trzecią to uzyska się ustawienie okien na zimę. Warto regularnie sprawdzać ustawienia okien, zwłaszcza podczas gwałtownych zmian temperatur na zewnątrz.
Regulacja pozycji skrzydła okiennego
Kolejną istotną kwestią podczas regulowania okien jest odpowiednie ustawienie pozycji skrzydła okiennego. W tym przypadku niezbędne będzie skorzystanie z klucza imbusowego. Cały proces regulacji rozpoczyna się od lekkiego uchylenia okna oraz zdjęcia osłony dolnego zawiasu. Następnie do środka powinno się włożyć imbus. Po przekręceniu klucza w prawo skrzydło podnosi się, a po przekręceniu go w lewo opuszcza się. Jeśli pozycja skrzydła okiennego nie została odpowiednio skorygowana to powinno się wyregulować zawias w drugiej pozycji. W niektórych sytuacjach zaleca się także regulację zawiasu górnego, który znajduje się najwyżej.
Regulacja okien na zimę – siła docisku
Regulacja okien na zimę obejmuje także odpowiednie ustawienie siły docisku skrzydła do ramy okiennej. Proces ten można przeprowadzić dzięki użyciu odpowiedniego klucza torx. Dzięki regulacji siły docisku skrzydła do ramy okiennej możliwe będzie uzyskanie lepszej szczelności okna, co bez wątpienia będzie miało wpływ na temperatury uzyskiwane wewnątrz pomieszczeń. Podczas regulacji warto zwrócić uwagę na fakt, aby wszystkie rolki były ustawione w tej samej pozycji.
Korzyści z regulacji okien
Z całą pewnością można stwierdzić, że regulacja okien na zimę to proces, który ma szereg korzystnych aspektów. Dzięki niemu możliwe jest lepsze dostosowanie okien do aktualnie panującej pory roku, co ma wpływ na komfort cieplny wewnątrz domu lub mieszkania. Regulacja okien zależna jest w dużej mierze od temperatur panujących na zewnątrz, ponieważ podczas zimy okna powinny być szczelniejsze niż w trakcie ciepłego lata.