metromeble.com.pl

Blog tematyczny o wnętrzach i ogrodzie

DomOgródPoradnik

Pufa z opony – jak zrobić?

Pufa z opony – jak zrobić?

W ostatnim czasie w trendach są niewielkie pufy. Można je wykorzystać zarówno do domu, jak i ogrodu. Niestety zazwyczaj są one bardzo drogie, przez co zniechęcają kupujących do ich nabycia. Jest jednak na to sposób! Można je wykonać własnoręcznie. Pufa z opony to tanie, ekologiczne oraz co najważniejsze – bardzo ładne rozwiązanie! W poniższym artykule pokażemy, w jak zrobić siedziska krok po kroku.

Zobacz także: Jak umeblować salon?

Tania pufa z opony

Aby wykonać tanio pufę, najlepiej zamiast sklejki wykorzystać zamienne materiały. Mogą to być np. części starych mebli. Pamiętajmy jednak, żeby były one solidne. W końcu będziemy na nich siedzieć.

Jeśli chcemy zrobić siedzisko za pomocą sznurka, należy poszukać najlepszej okazji cenowej. Ceny 10 metrów grubszego sznurka wahają się między 20 zł a 60 zł.

W momencie, gdy chcemy stworzyć pufę z materiału, można sporo zaoszczędzić. Aby to zrobić, warto wykorzystać używane wcześniej tekstylia. 

Co jest potrzebne do wykonania pufy z opony?

Aby wykonać pufę z opony będziesz potrzebować:

  • starą oponę,
  • gruby sznurek lub materiał do obicia (długość zależy od rozmiarów opony),
  • zszywki, taker, nożyczki,
  • wkrętarkę oraz wkręty, 
  • dwie okrągłe płyty (wymiary minimalnie większe niż średnica opony),
  • wyrzynarkę (jeśli płyty mają inne wymiary niż opona),
  • pistolet z klejem na gorąco,
  • piankę tapicerską (w przypadku pufy z materiału). 

Gdzie kupić potrzebne materiały?

Wiele osób chcąc wykonać samemu pufę, zastanawia się skąd wziąć potrzebne materiały. Jeśli nie mamy przyborów (takich jak wkrętarka lub pistolet z klejem), najlepiej je pożyczyć. A co z pozostałymi rzeczami?

Jeśli chcesz zrobić pufę za pomocą sznurka, najlepiej poszukać go w marketach budowlanych, sklepach rolniczych lub za na stronach internetowych. Z kolei materiał najlepiej wypatrywać za pomocą internetu lub w pasmanteriach. Niektórzy decydują się również na buszowanie po większych second-handach, które oferują różnego rodzaju tkaniny.

O ile z oponą nie ma problemów, to w przypadku sklejki oraz pianki tapicerskiej wygląda to zupełnie inaczej. W takim razie gdzie je dostać? Znajdziemy je w marketach budowlanych oraz na stronach internetowych. 

Ogólnie rzecz biorąc, najwygodniej jest szukać ofert na aukcjach w sieci. Dzięki temu zaoszczędzimy dużo czasu oraz znajdziemy najkorzystniejszą cenowo ofertę.

Pufa z opony – krok 1

Wybierz oponę, a następnie dokładnie ją wyczyść. Możesz to zrobić za pomocą myjki ciśnieniowej. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że materiał jest dokładnie umyty. Jeśli Twoje sklejki mają inne wymiary niż opona, należy je przyciąć za pomocą wyrzynarki.

Pufa z opony – krok 2 

W momencie, gdy chcesz wykonać pufę za pomocą sznurka,  wywierć dziury na środku płyt. Muszą być takiej wielkości, żeby bez problemu włożyć do nich linę. Nie może ona jednak wypadać. 

Uwaga! Jeśli chcesz użyć tylko materiału, pomiń ten krok.

Pufa z opony – krok 3

Następnie przykręcamy sklejki z obu stron opony. Używamy do tego wkrętów oraz wkrętarki. 

Pufa z opony – krok 4

Jeżeli płyty są stabilnie przymocowane, czas na przykrycie opony. Pomoże ci w tym klej na gorąco i/lub taker.

Jeżeli używasz sznurka, wprowadź go w wykonane wcześniej otwory. Solidnie go przyklej, aby nie wypadał. Następnie przejdź do owijania opony. Najlepiej zacząć od spodu. Lina powinna być mocno ściśnięta. Na tym kończy się wykonanie pufy za pomocą sznurka.

Uwaga! Jeśli chcesz użyć tylko materiału, pomiń ten krok.

Pufa z opony – krok 5

Na tym etapie należy zadbać o gąbkę. Musisz ją przymocować do całej opony. Przygotuj prostokątne części gąbki, aby owinąć nimi całą oponę na szerokości. Jeśli wymiary są odpowiednie, doczep gąbkę a następnie materiał. Pomogą ci w tym taker i klej na gorąco. Zakryj dobrze oponę!

Pufa z opony – krok 6

Kiedy zabezpieczysz boki, czas na górę siedziska. Najpierw dopasuj wielkość gąbki do siedziska. Jeżeli wymiary się zgadzają, przymocuj tkaninę do pianki za pomocą takera. Pamiętaj, żeby materiał miał większą średnicę od gąbki o około 5-10 cm. Na sam koniec zabezpiecz spód pufy. Do tego również możesz użyć tekstyliów.

Voilà! Pufa gotowa!

Udostępnij