Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś
Poradnik Planowanie kanalizacji wewnętrznej

Planowanie kanalizacji wewnętrznej – co musisz wiedzieć przed rozpoczęciem prac?

Data publikacji 9 maja 2023


Kanalizacja wewnętrzna, czyli zlokalizowana w obrębie budynku, ma za zadanie przetransportować ścieki do zbiornika (szamba przydomowego) lub do zewnętrznego systemu kanalizacji. Budowa kanalizacji wewnętrznej powinna być przeprowadzona na podstawie dobrze opracowanego planu praz przy użyciu dobrej jakości materiałów. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze rozwiązania stosowane przy konstruowaniu wewnętrznej sieci kanalizacyjnej oraz wskazówki, czego unikać i na co zwrócić uwagę, tworząc taki konstrukt we własnej inwestycji.

Z jakich materiałów buduje się najlepsze systemy kanalizacji wewnętrznej?

Jeszcze ponad dekadę temu system kanalizacyjny wewnątrz budynku opierał się na rurkach PVC (czyli tych produkowanych z polichlorku winylu). Dziś już zdecydowanie jest to polipropylen (PP), ale też HDPE, czy PVC/PPHT. Jaka jest różnica między poszczególnymi rozwiązaniami? Przede wszystkim, z biegiem lat i wraz z rozpowszechnieniem zastosowania HDPE i PPHT wzrosła szczelność systemów. Zmniejsza się przepuszczalność gazów o pomieszczeń oraz zwiększa się średnia temperatura ścieków, jaką są w stanie znieść rury wykonane z nowoczesnych systemów. Kanalizacja wewnętrzna oparta na materiałach takich jak HDPE i PVC/PPHT dają możliwość odprowadzania ścieków zarówno po wewnętrznej, jak i zewnętrznej stronie budynku. Jest odporna na korozję i na ścieranie. Rury wykonane z PVC/PPHT można, w zależności od potrzeb, przycinać w dowolnym miejscu i fazować, co ułatwia życie przy wszelkiego rodzaju remontach i przebudowach. 

Zwróć uwagę na poziom hałasu, który generuje system kanalizacji wewnętrznej

Zdarza się, że projekt budynku, mimo że wydaje nam się najlepszy pod kilkoma istotnymi względami, nie uwzględnia problemu hałasu generowanego przez system kanalizacji wewnętrznej. Rury odprowadzające ścieki zlokalizowane zbyt blisko muru, niewyizolowane akustycznie oraz obudowane cienkimi materiałami niskiej jakości, powodują, że obniża się jakość życia. Szczególnie, gdy rury znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie sypialni. Dlatego, budowa kanalizacji wewnętrznej powinna opierać się na analizie parametrów ochrony akustycznej, jaką dają używane materiały. Wspomniany wyżej polipropylen zdaje się tutaj przodować w sposób bezkonkurencyjny, dając wytłumienie od hałasów oraz zapewniając zwiększoną odporność na rdzę oraz na działanie ścieków o odczynie mocno zasadowym (lub, analogicznie, wysoko kwaśnym). Bardzo dobre właściwości akustyczne osiągniemy, gdy zbudujemy system kanalizacji wewnętrznej żeliwny. 

Redakcja metromeble.com.pl

Nasi doświadczeni eksperci z obszaru architektury, projektowania krajobrazu oraz technologii budowlanych, dzielą się z czytelnikami wartościowymi treściami, które zawierają praktyczne porady dotyczące aranżacji przestrzeni mieszkalnych, tworzenia harmonijnych ogrodów oraz innowacyjnych rozwiązań budowlanych.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?