metromeble.com.pl

Blog tematyczny o wnętrzach i ogrodzie

BudownictwoWnętrza

Ciemna ściana w salonie – jak urządzić wnętrze?

Ciemna ściana w salonie – jak urządzić wnętrze?

Od jakiegoś czasu na popularności zyskują ciemne wnętrza. Sprawiają one wrażenie głębokich i tajemniczych. Jednak wiele osób boi się aranżować w ten sposób mieszkanie. Bardzo łatwo można z tym przesadzić, co sprawi, że pomieszczenie będzie przytłaczające. Co więc zrobić, aby ciemna ściana w salonie nie obciążała wnętrza?

Zalety ciemnych ścian

Po kilku sezonach mody na jasne, sterylne wręcz pomieszczenia, przychodzi trend na zgaszone kolory. Niosą one za sobą wiele pozytywnych aspektów. Dobrze dobrana ciemna ściana w salonie wprowadza do wnętrza spokój i harmonię. Sprawi, że z łatwością będziemy się regenerować. Pamiętajmy jednak, że barwy te optycznie pomniejszają przestrzeń. Jeśli nieodpowiednio zaaranżujemy pomieszczenie, może być ono przytłaczające. Sprawdź, jak tego uniknąć!

Ciemna ściana w salonie a meble – jak łączyć?

Wiele osób zastanawia się, jakie meble najlepiej wybrać do ciemnych ścian. Jest to jednak błędne, ponieważ powinno być na odwrót. Najpierw dopasujmy wyposażenie zgodnie ze stylem całego mieszkania. Następnie dobierzmy odpowiednie barwy farb. Pamiętajmy, aby kolory miękko się łączyły. Jak to zrobić? Unikaj dużych kontrastów.

Jeżeli posiadasz drewniane meble, możesz sobie pozwolić niemal na każdy odcień ścian. Wystarczy dopilnować, aby zabudowa nie zlewała się z tłem. W takiej sytuacji, najprawdopodobniej będziesz musieć zrezygnować z brązu, beżu i szarości.

W przypadku białych mebli ciemniejsze ściany świetnie się sprawdzą. Dodadzą one ciepła całemu wnętrzu. Pamiętaj, aby barwy nie odznaczały się za bardzo od wyposażenia. Warto postawić na mocniejsze beże, brązy, szarości oraz przygaszoną zieleń.

A co jeśli mam czarne lub bardzo ciemne meble? W takiej sytuacji można zdecydować się na wyraziste barwy na małych ścianach, przy których nie ma zabudowy lub jest w niewielkich ilościach. Można wybrać butelkową zieleń, granat,  różne odcienie brązów oraz beże.

Ciemna ściana w salonie – jakie kolory wybrać?

Dobierając odcień ścian powinniśmy uwzględnić kolor mebli, dodatków i styl całego mieszkania. Aranżując wnętrza należy bazować na 2-3 barwach. 

Zakładamy, że dzięki ciemnej farbie chcemy wprowadzić do pomieszczenia spokój i ciepło. Właśnie dlatego warto postawić na kolory ziemi. Idealne do tego będą: zieleń, brąz, beż, szarość oraz czerń. Spokój i harmonię uda się wprowadzić również za pomocą niebieskiego. Jest to jednak chłodna barwa i może ona oziębić całe wnętrze. 

Odradzamy stosowanie żółtego, pomarańczowego oraz czerwonego koloru na ścianach. Są to ciepłe odcienie, które mogą pobudzać do działania, ale łatwo też rozpraszają.

Ciemna ściana w małym salonie 

Jak już dobrze wiemy, ciemne barwy optycznie pomniejszają wnętrza. Czy możemy zatem użyć takich odcieni w niewielkich pomieszczeniach? Tak, ale należy wtedy zadbać o dobry dostęp do naturalnego światła np. za pomocą dużego okna lub drzwi balkonowych. 

Na mocny kolor nie powinno malować się ściany, na której jest okno, ponieważ będzie ona wydawać się jeszcze ciemniejsza. Jeżeli nasz salon jest nieduży, warto użyć luster, które rozjaśnią i optycznie powiększą wnętrze. Nadmiernego zmniejszenia pomieszczenia unikniesz stosując jasne meble, i podłogi.

Udostępnij